Шухов об'єднав учених з усього світу
Дата: 28/08/2013
Тема: ГКП Николаевводоканал


Сьогодні на заході буде озвучено Заяву фонду розвитку науки, культури і мистецтва «Шуховська вежа» з нагоди 160-річчя з дня народження видатного російського вченого, інженера і архітектора Володимира Шухова.

Зокрема, в ньому сказано про те, що 10 років тому під час святкування 150-річного ювілею В.Г. Шухова створено фонд "Шуховська вежа", однією з основних цілей якого є збереження творчої спадщини великого російського інженера. Завдяки цьому силами ряду організацій і приватних осіб вдалося врятувати ряд Шуховських об'єктів, а на інших розпочати роботи з реставрації.

Наприклад, відреставрована 125-метрова гіперболоїдна вежа на Оці (Нижегородська область); в селі Полібіно Липецької області, де знаходиться перша в світі гіперболоїдна вежа Шухова, силами місцевого управління з охорони пам'яток проводиться копітка робота з відновлення як самої вежі, так і палацового комплексу Нечаєва -Мальцова; підприємством ОМК, у володінні якої в місті Викса Нижегородської області знаходяться цех з сітчастими перекриттями двоякою кривизни і водонапірна башта конструкції Шухова, прийнято принципове рішення і розпочато роботи з наукової реставрації цих об'єктів із залученням зарубіжних фахівців; в Краснодарі і Вологді вежі Шухова є прикрасою цих міст і знаходяться в доброму стані; в місті Петушки Володимирської області, багато в чому завдяки зусиллям місцевої школярки, врятована і відновлюється вежа Шухова.

Безумовно, прикладом для наслідування служить відношення до об'єктів творчої спадщини Шухова в Україні! Зокрема, в місті Миколаїв Шуховська вежа є символом МКП «Миколаївводоканал», окрасою міста і одним з основних туристичних об'єктів.

Два маяка на території Дніпровського лиману в Україні вдалося зберегти практично в первозданному вигляді за рахунок постійного і своєчасного догляду за металевими конструкціями. Варто нагадати, що маяки стоять посеред водного простору і постійно перебувають під впливом агресивного середовища – перепади температур, зимовий обмерзання, солона морська вода.

Неприємна і тривожна ситуація з об'єктами творчої спадщини Шухова, на жаль, склалася в столиці Росії місті Москві. Замість оригінальних Шуховська ферм дебаркадер Київського вокзалу після так званої реконструкції складається з дуже неакуратно виконаних копій, і це при тому, що на думку фахівців, при грамотній наукової реставрації можна було б зберегти як мінімум 70-75% відсотків оригінальних елементів конструкції. Перекриття Головпоштамту і ДМІІ ім. О.С.Пушкіна перебувають без належного захисту та поступово руйнуються. У ході реконструкції Бахметьєвського гаража (автори Костянтин Мельников і Володимир Шухов) велика частина Шуховської конструкції були просто знищені, а сучасне використання внутрішнього простору повністю не відповідає самій ідеї вільного і просторого будівлі, створеного Мельниковим-Шуховим. Також існує багато невирішених питань стану Шуховських перекриттів Верхніх торгових рядів (ГУМ), Петровського пасажу і світлопрозорого ковпака готелю «Метрополь».

Але особливу тривогу викликає реальна загроза повністю втратити найвідомий витвір Шухова, один з унікальних об'єктів Всесвітньої культурної спадщини – Шуховську телевежу на вулиці Шаболовка.

Дослідження, приводу вже понад двадцять років тому, явно показали, що вежа руйнується, і цей процес постійно прогресує. Пізніші дослідження і недавня експертиза встановили, що вежа знаходиться в передаварійному стані і в будь-який момент може перейти в стан аварійний. З кожним днем ​​стан конструкцій башти погіршується, що призводить до подальшого ускладнення і значного подорожчання робіт з її реставрації та, найголовніше, в будь-який момент вежа може перейти в аварійний стан з самими непередбачуваними наслідками.

Враховуючи ці особливості, сьогоднішній «круглий стіл» повинен стати своєрідним імпульсом для подальших досліджень об'єктів В.Шухова, які, безумовно, є одним з найважливіших досягнень інженерної думки ХХ століття.

Джерело: www.shukhov.ru