Чому так зросла ціна на воду?
Дата: 23/07/2014
Тема: ГКП Николаевводоканал


      З 1 липня в Україні зросли тарифи: на водопостачання в середньому на 84%, на водовідведення (стоки) - на 105%. Внаслідок чого у всіх українців виникло питання - чому так різко і так сильно зросли тарифи? Тобто, населення України було готове до підвищення цін на комунальні платежі, а зокрема на воду, люди не були готові саме до таких великих підвищень тарифів.
 
      Останній раз тарифи на водоспоживання в Миколаєві незначно підвищувалися в 2012 році (слід зазначити, що тоді вони були одними з найменших в Україні і абсолютно не відповідали економічно обгрунтованим). За цей період собівартість води істотно виросла. Тобто, якщо міркувати логічно - ціна виробництва води для підприємства росла, а населення оплачувало це благо за старою ціною, яка не відповідала дійсності. Якщо додати трохи конкретики, то зросли ціни на електроенергію, реагенти, бензин, більше потрібно коштів на виплату зарплати працівникам. Як видно із кругових діаграм, саме електроенергія, заробітна плата та інші витрати (виконання технологічного контролю за виробничим процесом і якістю водоспоживання, проведення перевірок стану обладнання, виконання регламентних робіт і освоєння нових потужностей тощо), є самими «дорогими» складовими тарифів. Практично всі ці складові знижені підприємством до мінімально необхідної величини (премії виключені, модернізовано обладнання в рамках існуючих засобів тощо).
 
Рис.1
 
Рис.2

     Через свідомо занижені, економічно необгрунтовані, так звані «політичні» тарифи, наше підприємство заборгувало в цілому близько 22 млн. грн. Цей борг з кожним місяцем зростав на кілька мільйонів, що в кінцевому результаті призвело б до банкрутства підприємства. Через ті ж занижені тарифи, основні засоби підприємства (труби, насоси, аварійно-відновлювальна техніка тощо) протягом десятиліть не оновлювались, тому що саме з тарифів і виключалася амортизаційна частина. Результат: коштів на ремонт витрачається все більше, основні фонди зношені на 60-90%, засобів для переходу на більш сучасні технології і здешевлення собівартості виробництва немає зовсім. Субвенції з бюджетів різних рівнів давалися лише для закриття частини боргів за електроенергію. Таким чином, всі водоканали України, зокрема й наш, потрапили в замкнене коло, в якому нарощуються борги, зношується обладнання, і виключається будь-який розвиток.
 
 
    Далі, відповімо на питання, яке я неодноразово чула від абонентів: чому так дорого коштує вода, якщо географічно наше місто розташоване між річками? Відповідь дуже проста. Якщо Ви вважаєте, що питна вода «видобувається» з річок Південний Буг або Інгул, наприклад, то Ви глибоко помиляєтеся. Вода з даних річок не придатна для споживання. Тому забір води для Миколаєва ведеться з річки Дніпро, яка знаходиться на віддаленні від нашого міста майже на 100 км. З цього випливає вже неодноразово згадане питання про електроенергію, якої потрібно вдвічі більше, аніж якби ми використовували воду з наших найближчих річок. Цей фактор також пояснює, чому в різних містах України спостерігаються різні ціни на водоспоживання.
 
      Не варто забувати також про те, що людство досі не навчилося цінувати воду по-справжньому. Ми звикли, не замислюючись, використовувати її в будь-якій кількості, тим більше що зараз за нею не треба навіть йти до колодязя або в магазин: до наших послуг доставка води практично цілодобово. Але в свою чергу прісна вода активно забруднюється промисловими відходами, водойми поступово пересихають і гинуть, а через погану екологію в цілому, знищуються цінні запаси прісної води. Цей аспект також підводить до питання ціни, тому що для очищення та знезараження води з кожним роком  потрібні все більші фінансові витрати.
 
    Під час написання цієї статті, не було поставлено за мету якось виправдати водоканал з «нашими» високими тарифами. Також не було мети зняти відповідальність з підприємства за його прямі обов'язки. Адже у статті використані лише факти, з якими посперечатися дуже важко. Куди конкретно планується витратити кошти від підвищення тарифів? У першу чергу, зробити його економічно рентабельним, при цьому продовжуючи як і раніше працювати на благо населення міста.