"НІБУЛОН" потурбується про якість питної води в Миколаєві?
Дата: 10/04/2012
Тема: ГКП Николаевводоканал


Як повідомлялося, днями відбулася закладка нового, 21-го, річкового терміналу ТОВ СП «НІБУЛОН» в с. Козацьке Херсонської області, де будуть створені нові «дніпровські ворота», що забезпечать можливість судноплавства по найбільшій водній артерії України. Одночасно з цим розробники подумали і про захист Дніпра як основного джерела питного водопостачання, зокрема, для Миколаєва. Для цього буде впроваджена технологія очищення господарсько-побутових стічних вод з використанням ультрафільтраційних біореакторів мембранного типу (МБР-технології). Чи зможе це захистити миколаївців від можливих забруднень питної води?

Селище Козацьке розташоване на лівому березі річки Дніпро нижче Каховської ГЕС на відстані близько 50 км від с. Нікольське, де розташований водозабір МКП «Миколаївводоканал». На новому терміналі СП «НІБУЛОН» планується використання технології мембранних біореакторів (МБР) з використанням заглибних порожнистоволоконних мембран виробництва Mitsubishi Rayon Engineering (Японія). Це — сучасна, інтенсивно розвинена технологія для очищення міських і промислових стічних вод, забруднених органічними речовинами. Технологія поєднує в собі комбінацію технології ультрафільтрації на порожнистих волокнах і традиційну біологічну очистку активним мулом. За своєю конструкцією МБР складається з аеротенків, ультрафільтраційних модулів, електронних датчиків тиску, насосів, повітродувок, місткостей для очищених вод.

У чому ж переваги МБР-технологій? По-перше, значно підвищується надійність, збільшується ефективність роботи очисних споруд за рахунок виключення можливості винесення біомаси; зростає концентрація активного мулу в аеротенках, отже, окислювальна потужність самих очисних споруд. По-друге, відіграє роль компактність споруд, оскільки мембранне доочищення замінює вторинне відстоювання, доочищення на фільтрах і частково знезараження. По-третє, знижується обсяг надлишкового активного мулу, збільшуються його водоповертальні властивості. Що стосується волокон мембрани, вони володіють високою хімічною стійкістю і міцністю. По-четверте, модульний дизайн обладнання забезпечує можливість збільшення продуктивності споруд додаванням необхідної кількості модулів.

Зазначимо, що сьогодні ринок збуту МБР-продуктів постійно зростає, а технологія знаходить широке застосування для вирішення технологічних задач по всьому світу. За узагальненими даними, у світі працює понад 2500 установок МБР, які відповідають чинним природоохоронним і санітарним державним нормам. У цьому списку ТОВ СП «НІБУЛОН» є одним з перших користувачів МБР-обладнання в Україні, здатного захистити не тільки дніпровську воду, але і якісно поставитися до проблем очищення стічних і промислових вод в сучасних умовах.