Вчені Європи захищають башту Шухова
Дата: 25/07/2012
Тема: ГКП Николаевводоканал


“Найдавніша в Україні та одна з небагатьох у світі водонапірних башт у Миколаєві за проектом В.Г.Шухова — у небезпеці”, - так висловився учений, фахівець з давньої архітектури, переможець міжнародної нагороди „Europa Nostra“ проф. А.Кутний.

“Коли ми за підтримки Посольства ФРН в Україні готували інтернаціональний проект «Інженерне мистецтво раннього модерну. Стратегії Шухова у проектуванні легких металевих конструкцій», в якому беруть участь три повідних університети: Німеччини (Technische Universität München), Австрії (Universität Innsbruck) і Швейцарії (ETH Zürich), то планували спочатку вивчити, а потім підготувати пропозиції щодо об'єктів-кандидатів у список Міжнародної спадщини ЮНЕСКО. А коли ж подивилися їх стан, зрозуміли: мусимо поспішати! У світ вже майже не залишилося пам'яток інженерного генія В.Г.Шухова, хоча за його проектом колись побудовано тисячі унікальних споруд. Подивіться, навіть перша у світі башта в російському Полібиному, що увійшла до всіх енциклопедій світу, — на межі руйнації!”.

Тож, вивчаючи унікальність металевого гіперболоїда та її стан, ще в серпні 2011 року з ініціативи МКПМиколаївводоканал” європейські спеціалісти виготовили документацію «шуховського дива”. Зокрема, проведені деформаційні обміри, оформлена фотодокументація основних вузлових елементів вежі, а з використанням лазерної тахіметричної техніки з'ясована обєктивна картина пошкоджень, які зазнала башта під час Великої Вітчизняної.

Незважаючи на це, наш гіперболоїд вцілів завдяки надзвичайним геометричним формам. Цікавим є і те, що на відміну інших світових аналогів, на території миколаївської башти збережена початкова інфраструктура, включаючи під´єднання до водомережі. Це її робить цікавою пам'яткою індустріальної архітектури.

Зважаючи на безперервність корозійних процесів, учені Європи планують завершити вивчення нашої “шуховки”, зокрема, оцінити деградації споруди. Її готуватиме коопераційний партнер проекту: Фізико-механічний інститут ім. акад. Г.В.Карпенка НАН України — провідна наукова установа в галузі механіки руйнування матеріалів, матеріалознавства і проблем міцності конструкцій.

Як повідомив проф. А.Кутний, вже у серпні цього року будуть встановлені найуразливіші місця конструкції внаслідок дії корозивно-агресивного середовища, досліджено дефектність металу, визначено його структуру і механічні властивості. За результатами обстежень будуть підготовлені рекомендації щодо збереження конструктивної міцності водонапірної вежі В.Г.Шухова.

Нагадаємо, що у світі збережено кілька подібних башт: в Миколаєві, Конотопі, Білій Церкві, Черкасах, Фастові (Україна), а ще — в Самарканді та Бухарі (Узбекістан).