"Миколаївводоканал" започатковує комунальний туризм
Дата: 10/09/2012
Тема: ГКП Николаевводоканал


З ініціативи директора підприємства В.С.Тельпіса започатковано перші в історії Миколаєва «комунальні екскурсії». Цього разу це був міський туристичний маршрут до водонапірної вежі всесвітньо відомого вченого В.Г.Шухова, встановленої в Миколаєві 105 років тому. Цими днями відбувся перший похід до цієї визначної української пам'ятки інженерного мистецтва, яка зібрала чимало поцінувачів історії міста.

Як зазначив кандидат технічних наук В.Г.Богза, спеціаліст у галузі промислових металоконструкцій, ініціатива комунальників вельми важлива, особливо в контексті того, скільки старовинних металевих об’єктів потребує не тільки уваги з боку громадськості, але і нагальної реконструкції.

- Те, що водонапірна вежа В.Г.Шухова встановлена у Миколаєві – безцінний подарунок долі. На сьогодні ми є не тільки одними із власників чи не найбільшої споруди міста, але і найдавнішою в Україні пам’яткою інженерної майстерності видатного вченого. Колись, іще на початку 1970-х, мені вдалося у складі дослідницької групи вивчати її. Тоді ми проаналізували склад металу, особливості конструкції вежі, окремі фрагменти взяли на проби, пропонуючи нові методи консервування цього гіперболоїда. На жаль, із плином часу унікальні документи загубилися у столичних проектних інститутах. Але я радий, що сьогодні у колективу «Миколаївводоканалу» є розуміння того, що вежу треба рятувати. Тому те, що розпочато трирічний інтернаціональний проект із вивчення усієї спадщини В.Г.Шухова, в якому беруть участь провідні академії наук Європи, а також учені з України, говорить про вагомі амбіції миколаївців.

На екскурсії немало городян ділилося своїми родинними легендами. Один із миколаївців розповів, що його дідусь, що мешкав неподалік по вул. Рюміна, був свідком того, як німці використовували та руйнували вежу у 1944-му.

-   Ми знали, що наша вежа, на яку ми лазили чи не щодня, – справжній хмарочос. Але вона використовувалася в період окупації не тільки як комунальна споруда, яка давала місту воду: вона ще була оглядовим майданчиком для румунських артилеристів. Коли ж почали наближатися радянські війська, її вирішили зруйнувати. Тоді людей, що жили поруч, зігнали у підвали, не сказавши їм, навіщо. Всі налякалися страшно, бо подумали, що їх будуть винищувати. Невдовзі пролунав страшенної сили вибух, від якого повилітали віконні шибки. Тим не менш, вежа трималася. Затим прогримів другий, що був значно сильніше: металева конструкція, ледве затримавшись у повітрі, із величезним грюкотом впала на землю, ламаючи під собою паркани, дерева, окремі будинки. Тоді мій дідусь, якому було чотири рочки, сильно плакав…

Дослідник історії краю, керівник краєзнавчого порталу «Николаевский базар» А.В.Шинкаренко демонстрував свою колекцію дореволюційних поштівок, на яких зображені об’єкти комунального господарства, в тому числі, водозбірні колодязі, водонапірна вежа. Також він дістав зі старезної папки «синьку» проекту водопровідної мережі м. Миколаєва, виготовленої ще на початку ХХ століття. Він повідомив, що вже давно цікавиться історією міста. З вісім років діяльності краєзнавчого порталу вдалося зібрати не тільки усіх охочих, але і об’єднати професіональних дослідників, які мешкають по всьому світу. Це дозволяє не тільки віднаходити цікаві спогади, але і рідкісні сторичні документи, що нині становлять велику цінність для Миколаєва.

На завершення учасники екскурсії зробили світлину на пам'ять на фоні водонапірної вежі В.Г.Шухова. Деталі екскурсії: http://bazar.nikolaev.ua