105-ліття санітарних правил у Миколаєві
Дата: 30/11/2012
Тема: ГКП Николаевводоканал


Проблема якості питної води та відведення стоків у Миколаєві, де наприкінці століття не було водогону з каналізацією, була досить гострою. Це примусило членів Комісії з благоустрою міста діяти активніше в підготовці належних санітарних правил, розроблених на основі рекомендацій всесвітньо відомого вченого Ф.Ф.Ерісмана, який бував у нашому місті. Коли виникли ці правила?

105 років тому, а саме 11 травня 1897 року вийшов наказ “Про санітарний благоустрій фабрик і заводів”, який регламентував суворіші вимоги до якості питної води. Там вказано наступні основні правила:

·        „...вода для пиття повинна бути безумовно хорошої якості і зберігатися там, де немає водопровідних кранів, у чистому, щільно закритому посуді, який, як і кружка для пиття, має бути металічною і емальованою.

·        Колодязі для води, які використовується для пиття, повинні бути на поверхні ґрунту не нижче за вигрібні і помийні ями.

·        Заборонено користуватись водою для пиття з колодязів, розташованих у дворах, грунт яких забруднений відходами виробництва.

Були в цьому наказі  розділи, які стосувалися вимог до водовідведення у місті:

·        „...вигрібні ями повинні бути з цегли, складені на цементі, стінками і таким же дном. Пересувні прийомники для нечистот повинні бути металічними або дерев’яними, щільно збиті і просмолені.

·        Стоки з вигрібних і помийних ям у річки, джерела та ін. водосховища заборонені, навіть якщо б для очищення і були обладнані фільтрами або іншим устаткуванням.

·        Забороняється вивозити взимку на лід річки різні нечистоти.

·        Спускання промивних брудних вод та ін. рідинних відходів виробництва з фабрик і заводів у річки та ін. дозволяється з особистого дозволу, але за умови кращого очищення спускних відходів через осадкові басейни, фільтри, хімічні способи або полів зрошення.